Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular konusunda bu makalede sizi aydınlatmaya çalışacağız. Başka sorularınız için maillerinizi bekliyoruz.

Lazer epilasyon acıtır mı?

Lazer epilasyon teknolojinin getirdiği yeni bir uygulamadır. 1990 lardan beri aktif olarak

Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular
Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

kullanılmaktadır. Lazer epilasyon konusundaki tedirginlik neredeyse yok olmuştur. Lazer epilasyon uygulamalarının güvenli uygulamalar olduğu artık bilinmektedir.

Lazer ışınları deriye etkiyecek şekilde ayarlanmıştır. İç organlara zarar vermesi diye birşey söz konusu değildir. Lazer epilasyon uygulaması sırasında lazer ışınları kılın yapısında bulunan melanin ismindeki pigment tarafından tutulur.

Bu boya maddesi tarafından tutulan lazer ısı enerjisine dönüşür. Isı enerjisi kıl kökünü tahrip ederken iğne batması gibi geçici bir his yaratır. Bu his lazerlerin soğutucu sistemleri yolu ile azaltılır.

Lazer Epilasyon Öncesi

En az 1 ay öncesine kadar ağda, depilasyon gibi kılları kökünden koparan işlemleri yapılmamış olmalıdır. Lazer epilasyon seansında etkinin en iyi olabilmesi için kıllar kıl kökünde olmalıdır. Lazer epilasyon anagen denilen aktif büyüme evresinde bulunan kıllara en fazla etki eder. Lazer epilasyon seansından en az 1 ay öncesine kadar güneş banyosu amaçlı güneşlenilmemiş ve solaryum’a gidilmemiş yani kısaca bronzlanılmamış olmalıdır. Yakın zamanda yapılmış kısa süreli bir güneş banyosu bile seansı yapacak uzmana bildirilmelidir. İlk seans ya da test seansı öncesi kıllar traş edilmeden görülmelidir. Kıl yapısı değerlendirilir. Gerek görülürse takip için fotoğraf çekilebilir.

Lazer Epilasyon Seansı

Uzmanlar gerekli gördükleri bazı kişilerde ya da isteyenlere test atışları yapabilir. Bu bazı durumlarda doz tespiti ya da kişinin lazer epilasyon ile tanışması açısından avantaj sağlayabilir. Korkuları giderebilir.

Lazer Seansı Öncesi Neler Yapılmalı?

İlk görüşmede hiçbir uygulama yapılmadan konunun uzmanları kılları ve bölgeyi görmelidir. İlerleyen seanslarda Lazer epilasyon uygulamasından 3-4 gün önce bölgenin evde uygun şekilde jilet ile traş edilmesi seansta vakit kaybını önler. Lazer epilasyon yapılacak alana lokal anestezik krem uygulaması nadiren gerekir. Etkin soğutma uygulanabilirse genellikle anestezik maddeye çoğunlukla gerek kalmaz. Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde lokal anestezik kremler 1 saat öncesinden strech film kapatılarak uygulanırsa ağrıyı azaltır.

Lazer Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyon yapılacak alan tıraş makinesi ya da jilet ile kısaltılır. Alexandrite lazerlerde genellikle tıraş makinesi, diode lazerde ise jilet tercih edilir. Kullanıcı ve uygulanacak kişiye lazer ışınlarından gözleri koruyan gözlükler takılır. Gözlüksüz işlem yapılmamalıdır. Sonra kullanıcı el aleti yardımı ile lazer epilasyon uygulamasına başlar. Lazer epilasyon cihazları ışık enerjisini bir el cihazı yardımıyla uygularlar. Lazer makinesi içinde oluşan lazer ışığı el aleti ile cilde ulaştırılır. Lazer epilasyon sırasında el cihazı yardımı ile tekrarlayan lazer atışları cilde uygulanır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Bu lazer atışı sonrası lazerin kıl kökünde ısı enerjisine dönüşümü ile tahrip olur. Bu sayede uygun dönemde yani büyüme fazındaki olan kıl kökleri yeni kıl üretme fonksiyonunu tamamen ya da kısmen uzun süreli olarak kaybeder.

Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazer epilasyon seansından sonra hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik yani ödem oluşur. Lazer epilasyon seansı sonrası oluşan bu reaksiyon genellikle 1-2 saat içinde azalarak yok olur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayan hafif kızarıklık olabilir. Bu bölgesel reaksiyon için nemlendirici kremler çoğunlukla yeterli olur. Lazer epilasyon uygulanan kişilere, Lazer epilasyon uygulaması sonrasında dikkat edecekleri hususlarla ilgili detaylı bilgi verilir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamasını ya da güneş banyosu yapılmamasına solaryuma girilmemesine dikkat edilmelidir

Lazer Epilasyonun Zararı Var mı?

Lazer epilasyonun bilinen ve önemli bir zararı yoktur. Fakat profesyonel kliniklerde bu işlemin uygulanması önemlidir. Aşağıdaki olası zararlara dikkat çekmek istiyoruz. Bazı hassas ve koyu ciltlerde ya da yüksek enerjili lazer epilasyon seanslarında ciltte yüzeysel kabuklanma oluşabilmektedir. Genellikle kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Nadiren bu kabuklanma sonrasında deride renk değişikliği dediğimiz renkte açılma (hipopigmentasyon) ya da koyulaşma (hiperpigmentasyon) oluşabilir. Etkilenen kişilerin çoğunda deri 4-12 ay içinde normale döner. Bazen bu süre uzayabilir ve çok nadiren kalıcı olabilir. Skar dokusu denilen deride iz oluşumu çok nadirdir ve ciddi derecede yanık oluştuğu durumlarında görülebilir. Bu problemler nadir görülen durumlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir