LAZER EPILASYON UYGULAMASI SONRASI SÜREÇ

Lazer epilasyon sonrasında ciltte azda olsa hassasiyet oluşur. Bu nedenle güneşlen meyiniz. bölgeyi bir hafta süreyle nemlendiriniz. Lazer epilasyon seansı sırasında genelde ciltte bir kızarıklık oluşur. Kızarıklık soğutma ile genelde kendiliğinden geçer. Bazen 2-3 gün sürer bu nedenle bölgeyi nemlendirmek, nemlendirici kremler kullanmak önemlidir. Lazer epilasyon yapılan alana aşırı sıcak uygulamayınız. Bu bölgede öden oluşmuş ise bu bölgeyi soğuk su ile soğutabilirsiniz. Bazen kabuklanma oluşabilir. Doktorunuza bölgeyi göstermenizde fayda vardır. Lazer epilasyon sonrası nadiren su toplanması oluşabilir. çok nadiren bölgede yanık oluşabilir. Bu durumda doktora başvurmanızı öneririz. Lazer epilasyon sonrasında çok nadiren leke oluşabilir. Lekeler çoğunlukla en geç 1 yıl içinde geçer. Bu durumda lazer merkezindeki doktorlara başvurunuz.

Lazer Epilasyon Sonrası
Lazer Epilasyon Sonrası

lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra görülenler :

lazer epilasyondan sonra ciltte ilk dakikalarda hfif bir kızarıklık ve kıl köklerinde şişlik normal olarak gözlenir. Günler içinde bu değişiklikler normale döner. İlk dakikalarda bu reaksiyonu azaltmak için soğuk uygulaması faydalı olur.

3-30 GÜN IÇINDE OLUŞAN DEĞIŞIKLIKLER:

kıllar uzuyor gibi gözlenir. üzülmeye gerek yoktur bu olağan bir süreçtir. Aslında bu kılların çoğu etkilenmiş kıllar olup yavaş yavaş dökülürler. Tam etkilenmiş tüyler tekrar çıkmaz.

LAZER EPILASYONDAN SONRAKI 1,5 HAFTA SONRA:

kıllar dökülmeye başlar.

LAZER EPILASYONDAN SONRAKI 1,5-3,5 HAFTA:

kıllar kademeli olarak 6 haftaya kadar dökülür. Etkilenen kıl ne kadar fazla ise dökülme o kadar belirgindir. Etkilenmemiş kıllar tekrar büyüme siklusuna başlar.

LAZER EPILASYON SONRASI 6-10 HAFTA :

bu priyoda kadar olan sürede etkilenmemiş kıllar tekrar büyümeye devam eder ve 10 hafta civarında sonrası seans zamanı gelir. Bu döneme kadar olan zaman genellikle kılsız bir periyottur.

LAZER EPILASYON SEANSLARINDAN ORTALAMA BEKLENTILER NE OLMALIDIR?

 1. LAZER EPILASYONUN ILK SEANSI

  yaklaşı %5-15 tüy tekrar çıkmayacak şekilde tahrip olmuştur. 2. seans 8 hafta sonra başlar.

 2. LAZER EPILASYON IKINCI SEANS

  lazer epilasyon uygulamasının 2. seansında %10-20 arasında bir tüy azalması beklenir. 8 hafta sonra 3. seansa ihtiyaç duyulur.

 3. LAZER EPILASYONUN ÜÇÜNCÜ SEANSI

  bu seansta toplam tüy azalması %15-30 civarındadır. Yaklaşık 8 hafta sonra 4. seansa gidilir.

 4. LAZER EPILASYONUN DÖRDÜNCÜ SEANSI

  tüy azalması ortalama %20-60 civarındadır. 5. seansa gitme aralığı genellikle uzar. Yaklaşık 3 ayı bulabilir.

 5. LAZER EPILASYONUN BEŞINCI SEANSI

  genel tüy azalması %60-90 oranında beklenir. Altıncı seans için geçen süre 4 ayı bulabilir.

 6. LAZER EPILASYONUN ALTINCI SEANSI

  tüm kondisyonlar uygun olduğunda beklenen azalma %80-90 civarındadır.

LAZER EPILASYON SONRASI DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

özellikle ilk 24 saat bölgenin sıcak su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. örneğin sıcak banyo, sauna, hamam, kese, kılları yolma, güneş banyosu ya da aşırı egzersiz gibi lazer epilasyon yapılan bölgenin sıcaklığını arttıracak etkenlerden korunmak gerekmektedir.

En az 2 hafta yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanmak gerekmektedir. Ilık ya da soğuk su temasının sakıncası yoktur. Koltuk altı uygulamasından sonra İlk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. İlk hafta uygulama yapılan bölgenin nemlendirilmesi yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir