Epilasyon Yöntemleri

Epilasyon Yöntemleri nelerdir?

MEKANİK EPİLASYON YÖNTEMLERİ

Mekanik epilasyon denilen ya da klasik kıl alma yöntemleri şunlardır;

  • 1.Tıraşlama
  • 2.Kesme
  • 3.Koparma
  • 4.abrazyon
  • 5.İp ile alma
  • 6.Elektrikli ev aletleri
  • 7.Balmumu
  • 8.Ağda

Klasik Epilasyon Yöntemleri tümü kısa etkili ya da geçici yöntemler olarak bilinir.

Epilasyon yöntemleri
Epilasyon yöntemleri

Klasik Epilasyon Yöntemleri çok sık kullanılan yöntemlerdir. Klasik Epilasyon Yöntemleri kılların bulunduğu bölgeye, kişinin isteğine ve içinde bulunduğu duruma göre tercih edilmektedirler. örneğin tıraş erkeklerin en çok tercih ettiği yöntem iken ağda kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

TIRAŞLAMA

En sık kullanılan epilasyon Klasik Epilasyon Yöntemleri. Ucuzdur. Kullanımı kolaydır. Pratiktir. Kılların büyüme hızında artış yaptığı inanışı yanlıştır. Deride hassasiyet yaratabilir. İşlem sırasında yanlışlıkla deri kesilebilir.

CIMBIZ İLE ALMA YA DA KOPARMA

Küçük alanlarda tercih edilir. Seyrek kıllarda tercih edilir. Ağrılıdır. Daha çok meme uçlarında ve kaşlarda tercih edilir. Kılın alındığı yerde hassasiyet, kızarma sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Kılların kalınlığı bir dahaki alımda azalabileceği gibi artabilir de. Koparma işleminin en büyük sıkıntılarından biri de iz kalabilmesi, kıl dönmesi ve kıl kökü iltihabıdır. Kaş bölgesi riskli bölgedir ve göz bölgesini kaplayabilen iltihabi hadiseler bile oluşabilir.

İP İLE ALMA VEYA ABRAZYON

Abrazyon poza taşı adı verilen malzemeler ile yapılır. Bu işlem mekanik friksiyon yani sürtmedir. Oldukça eski bir yöntemdir. Deride hasar yapabilir. Terk edilmiş bir yöntemdir.,

İp kullanımı genellikle kuaför ya da güzellik salonlarında profesyonel kişilerce yapılır. İşlem ipin kıla sarılarak koparılmasıdır. Her kıl koparılamayabilir.

MUMLAMA

Yumuşak hafif ılık mum tabakası kıllı bölge üzerine dökülür. Kılların üzerinde soğuyup sertleşir.

Mum tabakası deri üzerinden kaldırılırken kıllarda kopar gelir. Kıllar uzun ise işlem daha kolaydır. Ağrılıdır. Yüz uygulaması yapılmaz. Deride hasar yapabilir. Kıl kökü iltihabı başka bir handikabıdır. çok sıcak balmumu cildi yakar. Alerjik deri reaksiyonları görülebilir.

Pahalı ve zor bir uygulamadır.

Cilt soyucu kremlerden sonra ya da önce kesinlikle kullanılmamalıdır.

AĞDA

Mumlama yöntemine benzer şekilde yapılmaktadır. çok eskiden beri bilinir. Şeker ve limon suyu kullanılarak yapılır.

Kılı kökten söker. Deriden neredeyse tüm kılları söktüğünden kadınlar bu yöntemi severler.

Ağda kaş bölgesine yapılmaz.

Kişinin durumuna göre ayda bir tekrarlanır. Uzun dönemde kıllarda hafif seyrelme ve incelme yapabilir.

ELEKRİKLİ EV ALETLERİ YANİ EPİLATÖRLER

Tek seferde alandaki birçok kılı kopararak etki ederler. Sarmal şekilde dönen yaylar içerirler. Bu yaylar alandaki kılları üzerlerine dolayarak mekanik etki ile koparırlar. Bu aletlerle batık, kıl kökü iltihabı ve yaralanma oluşabilir.

epilatör
epilatör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir