Kıl Renginin Lazer Epilasyon Açısından Önemi

 

Kıl Renginin Lazer Epilasyon Açısından Önemi? İnsanda kıl rengi genetik olarak kodlanmıştır. Kıla rengini veren şey kılın yapısında bulunan melanin ismindeki pigmenttir. Kılın merkezinde ya da şaftında bulunur.

Melanin üretimi yalnızca kılın büyüme evresi olarak bilinen anagen evrede gerçekleşir. Melanin kıl kökünde bulunan melanosit adlı hücrelerde üretilir. Melanin granülleri üretimden hemen sonra kılın yapısında bulunan keratinosit ismindeki hücrelere transfer edilir.

Siyah kıllar bol miktarda eumelanin ismindeki melanini taşırlar. Açık kıllarda ise daha fazla pheomelanin ismindeki melanin bulunmaktadır. Kırmızı ya da kızıl kıllar ise daha çok erythromelanin içerirler. Beyaz kıllarda ise melanin yok denecek kadar azdır.

Kıl kökünde melanin yoğunluğu ciltten daha fazladır. Bu özellik lazerlerin epilasyon için kullanımına olanak sağlamıştır.

Kıl Renginin Lazer Epilasyon Açısından Önemi , Kılın yapısında melanin cilde göre ne kadar fazla ise lazer epilasyonun başarısı da orantılı olarak artar. Ciltte melaninin az bulunması ciltte hasar oluşturmadan yüksek dozlarda lazer uygulamasına olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir