Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon istenmeyen kılların özel dalga boylarında lazer ışınları kullanılarak yok edilmesidir. Geniş vücut alanlarında kısa sürede uygulanabilen, etkili, güvenli bir yöntemdir.

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

İğneli epilasyonla karşılaştırıldığında daha kısa sürede sonuç vermesi, hastalar tarafından daha kolay tolere edilebilmesi, yan etki ve ağrı-acı-sızı gibi belirtilerin minimal olması en önemli avantajlarıdır. Seans açısından maliyeti yüksek görünmekle birlikte, uygulanabilen vücut yüzey alanı, zaman ve toplam maliyet açısından da iğneli epilasyona üstünlük sağlamaktadır.

Lazer nasıl epilasyon yapar?

Lazer enerjisi kıl gövdesindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve ısı enerjisine dönüştürülür. Isı yoluyla kıl gövdesi etraf dokulara zarar vermeden yok edilmiş olur. Lazer seansından sonraki 1-2 hafta içinde cansız kıl gövdeleri yuvalarından dışarı çıkarak kendiliğinden döküleceklerdir.

Lazer epilasyonun etki mekanizması kıl varlığını gerektirdiğinden, lazer süreci sırasında kılları dipten alan yöntemlerden (ağda, cımbız, iplik, epilatör) kaçınılmalıdır. Kılı deri yüzeyinden alan yöntemler ise (tüy dökücü krem, jilet) kullanılabilir.

Epilasyon İçin Kullanılan Lazerler

Lazer epilasyonda kullanılan lazer sistemleri alexandrite, diode, Ipl ve Nd:YAG’dır. Bizim de bünyemizde bu sistemler kombine olarak kullanılmaktadır. Kişinin cilt rengine, işlem yapılacak bölgeye göre uygun lazer sistemi seçilmesi önemlidir.

Lazer Epilasyona başlamak için en uygun zaman

Lazer epilasyona ideal olarak ergenlik süreci sonrasında başlanmalıdır.

Epilasyon Kaç Seans Yapılır?

Lazer epilasyon hastaların çoğunluğunda kalıcı, uzun süreli epilasyon sağlamaktadır. Ancak lazer epilasyon sürecinin uzunluğu ve seans sayısı kişinin deri tipine, kılların renk ve kalınlığına, kılların yerleşim bölgesine, yaş, genetik yapı ve hormonal faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Seans aralıkları yüz bölgesi için 4-6, vücut için 6-8 hafta arasında değişmektedir.

Her seansta ortalama kılların % 15-20’sinin kalıcı olarak tahrip edilmesi hedeflenmektedir, ancak kılların ne kadarının geri çıkacağını öngörmek mümkün değildir. Lazer epilasyon öncesi hasta ile ön görüşme yapılarak deri tipi, kıl yapısı, ışık duyarlılığı, sistemik hastalıklar, alışkanlıklar ve kullanılan ilaçlar değerlendirilmekte ve tahmini başarı oranı ve seans sayısı verilebilmektedir.

Erkeklere Lazer Yapılır mı?

Erkekler de lazer epilasyon ile istenmeyen kıllardan kurtulabilir. Erkek cinsiyette hormanal faktör ve kılların daha derin yerleşmiş olması lazer epilasyonu olumsuz etkilemektedir. Fakat kadınlar kadar olmasa da erkeklerde de oldukça başarılı ve tatmin edici sonuçlar alınmaktadır.

Lazer Epilasyonun Yan etlkileri

Lazerler tıbbın hemen her dalında 40 yılı aşkın süredir güvenle kullanılmaktadır. Kanserojenisite, allerjenisite veya kümülatif toksisite etkileri saptanmamıştır. Halk arasında inanılanın aksine ter bezleri, meme dokusu ve üreme organları üzerinde yan etkisi bulunmamakta, doğurganlığı engellememektedir.

Sertifikalı uzman doktor tarafından doz belirlendiği ve takip edildiği takdirde komplikasyon ve yan etki riski (infeksiyon, skar oluşumu, hiper ve hipopigmentasyon) minimaldir. Gebelerde uygulama tercih edilmemekle birlikte herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Lazerin en iyi bilinen yan etkisi özellikle koyu cilt tiplerinde görülebilen pigmentasyondur. Nadir görülen lazere bağlı pigmente lezyonlar kalıcı değildir ve 4-12 ay içinde normal deri tonlarına kavuşacaktır.

Bu yan etkiden kaçınmak için lazer süreci sırasında mümkün olduğunca beyaz kalınmaya çalışılmalı, solaryum ve güneş maruziyetinden kaçınılmalıdır. Hasta güneşten korunduğu takdirde lazer uygulaması yaz aylarında dahi yapılabilmektedir.

Lazer  sırasında gözlere yan etkinin engellenmesi açısından koyu renk özel gözlüklerin takılması zorunludur.

Yüz Lazer Epilasyon
Yüz Lazer Epilasyon

Başarılı lazer epilasyonun sonuçları için cilt rengi ve kıl yapısı uzman doktorlar tarafından dikkatle değerlendirilmelidir. Uygun olmayan kişilerde lazer epilasyona hiç başlanmamalıdır. İkinci aşama ise doğru lazer tipinin seçimidir. Bu nedenle bir merkezde yukarıdaki lazerler bulunmalıdır. Üçüncü aşama ise doğru lazer dozunun seçimidir. Uygulama kolaydır fakat deneyimli uygulayıcılar tarafından yapılmalıdır. Lazer epilasyonun uygulaması sırasında cilt soğutulmalıdır. Soğutma ciltte problem oluşmasını önler. Cilt, lazer  esnasında korunmuş olur ve acı hissi azaltılır. Lazer  sistemlerine ilave edilmiş bir cihaz sayesinde aktif soğutma yapılmaktadır. Burada kullanılan sistem hava soğutma sistemi olarak bilinmektedir.

Lazer epilasyon yönteminin başarısı şunlara bağlıdır; vücut bölgesi, cilt tipi (cilt rengi), kıl kalınlığı, kıl rengi ve hormonsal bileşenler. Lazer , tüm bunlar dikkate alındığında vücut bölgeleri için ortalama 6 seans da başarıyla kıl yoğunluğunu ve/veya kalınlığını azaltmaktadır. Yüz bölgesinde lazer epilasyon seans sayısı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ortalama 10 seans gerekebileceğini söyleyebiliriz. Lazer  uygulaması sırasında hafif ağrı olabilir. Bu ağrı çamaşır lastiği çarpma hissi gibi, karıncalanma ya da hafif iğne batması şeklinde tarif edilmektedir. Bugün lazer epilasyon nazik, modern ve uzun süreyle tüyleri azaltan ya da yok eden epilasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir